الفاظ مترادف یا مشابه “ولیّ” و “مولا” – پایگاه اینترنتی آیت الله جعفر فاضل
دروس استاد

الفاظ مترادف یا مشابه “ولیّ” و “مولا”

0

فهرست مطالب این نوشتار:

  • الفاظ و معانی مشابه مولا
  • علماء اهل تسنن و کتمان غدیر
  • اخوت و برادری پیامبر و امیرالمومنین

بیان شد که طبق فرموده الاهی، قبولی و اتمام رسالت پیامبر در گرو معرفی و تبلیغ ولایت امیرالمومنین بود. پیامبر فرمودند: جبرئیل سه بار پیاپی بر من نازل شد و فرمان آورد که در غدیر خم بایستم و بگویم: علی بن ابی طالب برادر من، وصیّ من، خلیفه من بر امّت و امام بعد من است:

انَّ عَلِىّ بْنَ اَبى طالِبٍ اَخى وَ وَصِیّى وَ خَلیفَتى عَلى اُمَّتى وَ الْاِمامُ مِنْ بَعْدى

الفاظ و معانی مشابه مولا

برعکس اختلافی که مغرضین در معنای “مولا” و “ولیّ” کرده اند، الفاظ “وصیّ“، “خلیفه” و “امام” قابل خدشه و متشابه و دو پهلو نیست. به فرض اگر کسی کلمه “مولا را دو پهلو بداند؛ اما در این کلماتی که بیان شد، به صورت واضح تکلیف خلافت و جانشینی پیامبر بیان شده است.

پس کسی نمی تواند پیامبر صلَّی الله علیه وآله را متهم به ابهام و اجمال در سخن درباره خلافت و ولایت کند.

زیرا که فقط کلمه “مولا” و “ولیّ “بیان نشده بلکه اتفاقاً پیامبر اکرم صلَّی الله علیه وآله در این خطبه بیشتر از کلمه ” وزیر“،وصی و “خلیفه و “امام استفاده فرموده اند.

قرآن کریم می فرماید:

وَ ما عَلَی الرَّسوُلِ إلَّا البَلاغُ المُبینُ(1)

پیامبر وظیفه دارند مطلب را واضح و رسا برسانند و چنین هم کردند و مراد الاهی را به همه حاضرین در مراسم رساندند ولی علماء عامه بعداً دست به تحریف زدند! پس درباره صراحت کلام پیامبر درمورد ابلاغ خلیفه خود جای شبهه باقی نمی ماند.

مطالعه بیشتر
آیا پیامبر و اهل بیت بخاطر ما خلق شده اند؟!

شاهی که ولی بود و وصی بود

علماء اهل تسنن و کتمان غدیر

سؤالی که جا دارد از مخالفین غدیر پرسیده شود این است که آیا رسول خدا صلَّی الله علیه وآله در مراسم غدیر خم تنها یک جمله فرمودند و یا یک خطبه مفصل ایراد فرمودند؟!
اگر کسی اندک اطلاعی از نقل های تاریخی داشته باشد، قطعا می گوید که یک خطبه بوده است!

حال از آنان بپرسید: چرا این خطبه را در کتب خود نقل نکردید؟!
جالب است که خطبه فطر و قربان را که مخاطبینِ حاضر در مراسم آن دو عید مجموعاً به 4000 نفر هم نمی رسد، نقل کرده اند ولی جریان غدیر که بیش از 120000 نفر در آن روز حاضر بودند(2) را نقل نمی کنند؟!

این خطبه کجاست؟ مگر می شود در میان این جمعیت انبوه کسی این خطابه را ثبت نکند؟! اما شاهد این هستیم که در میان کتب مختلف تمامیِ خطبه بیان نشده بلکه چند خط و یا چند کلمه از خطبه غدیر نقل شده است!

از طرفی هم نمی توانستند از کنار این جریان بگذرند و نقل نکنند چون مشتشان باز می شد و اگرهم کل جریان را نقل می کردند باز به ضررشان بود چرا که رسول خدا صلَّی الله علیه وآله به طور واضح حق را بیان کردند؛ لذا مقداری از این خطابه که آن هم یک سری جملات قابل مناقشه و تحریف معنوی بود را نقل نمودند!

اخوت و برادری پیامبر و امیرالمومنین

برادر پیامبر بودن مقام کوچکی نیست و به سادگی نباید از کنار آن رد شد. این اخوّت از ابتدای خلقت بوده است که آن دو بزرگوار یک نور بوده اند و بعد این نور نصف شده و نصفی “نبی” و نصفی “وصی” شده است.(3)

مطالعه بیشتر
تمام دین یعنی شخصی به نام امیرالمومنین

همه سنی ها جریان اخوّت را قبول کرده اند الّا ابن تیمیه ملعون که این را هم رد کرده است! چرا که خوب می دانست این جریان خیلی عظیم است و اگر کسی مقام اخوت پیامبر را بفهمد، می یابد که برای خلافت و جانشینی پیامبر همین یک مطلب کافیست!

حضرت رسول پس از بیان مقام اخوّت، وصایت و امامت امیرالمومنین در توضیح شخصیت نورانی امیرالمومنین به حدیث منزلت پرداختند که برای توضیح بیشتر می توانید به مطلب بعد سر بزنید.

پانوشت:

(1) سوره نور آیه۵۴
(2) بحارالأنوار ج۳۷ ص۱۴۹
(3) بحارالأنوار ج۲۴ ص۸۸

قبولی نبوت در گرو تبلیغ ولایت

مقاله قبلی

حدیث منزلت و یوم الدار در خطابه غدیر

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *