قبولی نبوت در گرو تبلیغ ولایت – پایگاه اینترنتی آیت الله جعفر فاضل
دروس استاد

قبولی نبوت در گرو تبلیغ ولایت

0

فهرستی از مطالبی که با آن بیشتر آشنا می شوید:

  • تهدید الاهی متوجه پیامبر
  • تضمین خدا برای پیامبر از شر منافقان
  • آیه ابلاغ

پیامبر اکرم صلَّی الله علیه وآله در خطابه غدیر پس از بیان زیبای توحیدی به مسأله ولایت و وصایت پرداختند. حضرت فرمودند: از بیان حق ولایت و خلافت امیرالمومنین هیچ گریزی نیست و قبولی ابلاغ نبوت و رسالت من، در گرو تبلیغ ولایت امیرالمومنین است.

تهدید الاهی متوجه پیامبر خدا

در ابتدا فرمودند: آن چه خداوند به من وحی فرموده است را باید برسانم و اگر نرسانم کیفر کوبنده ای از آسمان می آید که کسی جلودار آن نتواند باشد.

لا اِلهَ اِلّا هُوَ لِاَنَّهُ قَدْ اَعْلَمَنى اَنّى اِنْ لَمْ اُبَلِّغْ ما اَنْزَلَ اِلَىَّ فى حَقِّ عَلِىٍّ فَما بَلَّغْتُ رِسالَتَهُ

هیچ خدایی جز او نیست و خداوند مرا آگاهانید که اگر آن چه که بایسته است را به شما نرسانم، رسالت خدا را انجام نداده ام!

در این صورت زحمات 23 ساله تبلیغ توحید و نبوت بر باد می رود!

در عمر شریف پیامبر اکرم چنین تهدیدی تابه حال رخ نداده بود و تنها درغدیر خم بود که جبرئیل خبر داد که قبولی و اتمام و اکمال نبوت و رسالت در گرو تبلیغ ولایت امیرالمومنین است.

این جا مشخص می شود که نسبتِ ولایت با اسلام، دقیقاً مانند نسبت روح به بدن است. ولایت روح و حقیقت اسلام، قرآن، نماز و روزه است و بدون قبول ولایت هیچ عبادتی قبول نمی شود.(۱)

جایی که تبلیغ 23 ساله پیامبر برای اسلام در خطر نابودی قرار می گیرد، دیگر برای سایر مسلمانان حجت تمام است و خداوند اسلام بدون ولایت امیرالمومنین را اسلام نمی داند.

مطالعه بیشتر
حدیث منزلت و یوم الدار در خطابه غدیر

تضمین خدا برای پیامبر از شر منافقان

وَ قَدْ ضَمِنَ لى – تَبارَكَ وَ تَعالَى – الْعِصْمَةَ مِنَ النّاسِ

خداوند تبارک وتعالی برای من نگهداری از شر مردم را تضمین کرده است تا این مطلب را برسانم.

والله یعصمک من الناس

معلوم می شود که توطئه های منافقان حسود هر لحظه ممکن بود سر برآورد و آن اجتماع عظیم در غدیر را بی نتیجه بگذارد.

شبهه ای که بعضی گفتند: قرار بوده پیامبر، احکام ذبح و ذبیحه را بگویند! درست نیست؛ چون اولاً این احکام قبلا گفته شده بود و مردم ذبح می کردند و ثانیاً ابلاغ احکام ذبح یا عدم آن خطری برای کیان اسلام ندارد که خداوند به خاطرش به پیامبر ضمانت محافظت بدهد!

قطعا موضوع بسیار حسّاس تر است به گونه ای که پذیرش و تسلیم در برابر آن برای مردم و خصوصا منافقین دشوار و یا غیرممکن بوده است.

آیه ابلاغ

پیامبر اکرم در خطابه غدیر به آیات فراوانی در مدح و وصف مقام امیرالمومنین اشاره فرمودند از جمله آیه ولایت، آیه اُذُن، آیه ابلاغ:

وَ هُوَ اللَّهُ الْكافِى الْكَریمُ فَاَوْحى اِلَىَّ: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ یا اَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ اِلَیْكَ مِنْ رَبِّكَ [فى عَلِىٍّ یَعْنى فِى الْخِلَافَةِ لِعَلِىّ بْنِ اَبى طالِبٍ] وَ اِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُكَ مِنَ النّاسِ (۲)

پس خداوند به من وحی فرمود: آن چه از سوی پروردگارت[درباره ولایت و خلافت علی بن ابی طالب] بر تو نازل شده ابلاغ كن، و اگر انجام ندهی پیام خدا را نرسانده‌ای. خدا تو را از [گزند] مردم نگاه می‌دارد، قطعاً خدا گروه كافران را هدایت نمی‌كند.

آیه ابلاغ

مَعاشِرَ النّاسِ ما قَصَّرْتُ فى تَبْلیغِ ما اَنْزَلَ اللَّهُ تَعالى اِلَىَّ وَ اَنَا اُبَیِّنُ لَكُمْ سَبَبَ هذِهِ الْایَةِ:

ای گروه مردم؛ در تبلیغ و رساندن آن چه که بر من نازل شده است، کوتاهی نکرده ام و اکنون سبب نزول این آیه را برای شما توضیح می دهم:

اِنَّ جَبْرَئیلَ هَبَطَ اِلَىَّ مِراراً ثَلاثاً

جبرئیل سه بار پیاپی بر من نازل شد!

در طول رسالت پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله راجع به هیچ مسأله دیگری چنین اتفاقی نیفتاده است.

یَأْمُرُنى عَنِ السَّلامِ رَبّى – وَ هُوَ السَّلامُ – اَنْ اَقُومَ فى هذَا الْمَشْهَدِ فَاُعْلِمَ كُلَّ اَبْیَضَ وَ اَسْوَدَ..

مرا از جانب سلام، پروردگارم که تنها اوست سلام، امر کرده است که بایستم در این جا و به هر سفید پوست و سیاه پوست اعلام کنم که…

علی بن ابی طالب برادر من، وصیّ من، خلیفه من بر امّت و امام بعد من است.

مطالعه بیشتر
آیه ولایت در خطابه غدیر

پس مسلّم است که این آیه ابلاغ تنها مصداقش، غدیر خم می تواند باشد و تمام فرمایش های پیامبر و حتی مکان قرار گرفتن برای تبلیغ ولایت امیرالمومنین که غدیر خم باشد مورد نظر پروردگار بوده است.

پانوشت:

(۱) بحارالأنوار ج۱۹ ص۸۲ و ج۲۳ ص۱۲۱
(۲) سوره مائده آیه ۶۷

تمام دین یعنی شخصی به نام امیرالمومنین

مقاله قبلی

الفاظ مترادف یا مشابه “ولیّ” و “مولا”

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *